-

-

-

Výsledky a komentář z BAT Turnaje mistrů 10.5.

V neděli 10.května skončil první ročník série Badminton Amateur Tour. Poslední turnaj, který se stal v neděli historií, byl Turnaj mistrů. Účast opět nebyla velká, ale co se týče žen byly zde dvě hlavní favoritky, které si to měli „rozdat“ o pozici jedničky. A u mužů také nebyla nejpočetnější konkurence, ale o to byla konkurence kvalitnější.  Z adeptů na celkové prvenství chyběl snad jen Zdenda Kraft… Celkem bylo tedy 10 hráčů, kteří se rozdělili do dvou skupin po pěti.
Skupina A probíhala celkem podle předpokladů – Andrey Rubin, vítěz minulého turnaje, si pohlídal postup z prvního místa. Druhý skončil Petr Weida.Třetí pozici získal Láďa Vávra. Čtvrtá skončila Míša Vařechová, která porazila pátou Editu Marečkovou.
Ve skupině B šlo vše původně podle předpokladů. Jirka Kotáb i Tomáš Tvaroh si poradili s pátou Janou Willovou, čtvrtým Tomášem Hasilem a třetím Ondrou Švábem. Ve vzájemném zápase mezi Tomášem a Jirkou získal první set Tomáš, ale ve druhém a třetím měl více sil Jirka a Tomáše porazil 2-1.
Do dalších bojů postupovali všichni hráči – čtvrtí a pátí ve skupinách museli do předkola. To vyústilo v dámské „finále“, když na sebe narazily Janča Willová a Míša Vařechová. Ve vyrovnaném zápase zvládla koncovku třetího setu lépe Janča a postoupila do čtvrtfinále. Ve druhém předkole získal výhru Tomáš Hasil nad Editou Marečkovou.
Čtvrtfinále hrané na dva sety do 21 bodů začalo zápasem Láďa Vávra – Tomáš Tvaroh. Tomáš roli favorita zvládl a postoupil po výhře 2-1. I zápas Ondra Šváb – Petr Weida skončil 2-1, ale přes všechny papírové předpoklady se radoval Ondra Šváb. Podle závěrečných míčků to byl asi zasloužený postup. Další dvě čtvrtfinále byly o něco jednoznačnější. Vítězové skupin Jirka Kotáb a Andrey Rubin si poradili s unavenými z předkola Tomášem Hasilem a Jančou Willovou.
V bojích o umístění měl nejvíce sil Petr Weida a skončil pátý – naopak žádné síly už neměl Tomáš Hasil a tak skončil osmý.
V semifinále, které se hrálo péřovými míčky, k sobě svedloAndreye a Tomáše (jednička a dvojka turnaje). Překvapivě to byl Tomáš, kdo prošel do finále. Poměrně dlouho musel čekat na svého soupeře, protože zápas mezi Ondrou Švábem a Jirkou Kotábem se táhl dlouho. Ondra předváděl badminton jako nikdy předtím a po úvodním prohraném setu vyrovnal na 1-1. Nakonec však zvítězil Jirka, když ve třetím setu Ondra udělal více chyb.
V zápase o třetí místo Andrey potvrdil výpadek ze semifinále a Ondru porazil.
Finále bylo v prvním setu celkem vyrovnané, ale koncovka patřila Tomášovi. Druhý set byl jak na houpačce. Nejprve se Jirka dostal do vedení 11-3, ale postupem času ztrácel. Síly Jirkovi došly za stavu 18-14, od kdy už neudělal ani bod. Tomáš získal titul v BAT Turnaji mistrů. Bohužel pro něj to v celkovém žebříčku na první místo nestačilo.