-

Zlatá teniska 3. 10. 2010 – ZHODNOCENÍ

Zdravím všechny fanoušky a fanynky dobrých atletických závodů!

V neděli 3. 10. 2010 se na krásném stadionu na Kotlářce již po páté konal atletický víceboj Zlatá teniska.  Nedá se říct, že by bylo teplo, ale nepršelo, nesněžilo a nefoukalo, takže v rámci možností byly podmínky dobré, zkrátka nic, co by kvalitní české sportovce rozhodilo.

Při pohledu do startovní listiny bylo všem přítomným novinářům jasné, že budou mít po závodě o čem psát. Pořadatel poprvé za existenci ZT vyhlásil prémie za překonání rekordů meetingu a napjatě se čekalo, jak si povedou obhájci z minulých let i nové tváře, které  – jak se později ukázalo – nebylo radno podceňovat.

Usain Bolt již letošní sezónu uzavřel a Tyson Gay se zalekl především rekordmana meetingu na 100m Romana Beňovského a po té, co se neúspěšně pokusil nachytat našeho sprintera na dopingových testech, raději ze závodu pod záminkou zhoršující se rýmy odstoupil. Současný nejlepší vícebojař Bryan Clay odmítl finanční prémii za účast po zjištění, že ve startovním poli jsou medailisté z minulého ročníku Robert Hájek a Honza Čermák a s odůvodněním, že ho Tayson musel nakazit, se z účasti omluvil také. Do závodu nám tak nastoupilo rovných 20 atletů:

8 Hurník Víťa 16 Míchal Míra

Trochu slabší účast zaznamenalo ženské pole, kde se po vzoru svých mužských protějšků odhlásila Blanka Vlašičová. Chorvatská reprezentantka se nechala slyšet, že by ráda překonala rekord meetingu ve výšce, ale bohužel by získané Kindervajíčko nezužitkovala, protože nejí čokoládu a při jejím štěstí by uvnitř byly určitě puzzle. Dalo by se tedy říci, že v kategorii něžného pohlaví zvítězila kvalita nad kvantitou a nastoupily 3 odvážné závodnice.

1 Beková Radka
2 Grabcová Klára
3 Labská Helena
4 Vlašičová Blanka

Závod o Zlatou tenisku v mužské části byl velice napínavý až do posledních chvil. Závod zdobil jeden překonaný rekord za druhým a bylo jasné, že vše se rozhodne v závěrečné půlce. Nezklamali papíroví favoriti (Beňovský, Čermák, Hájek) a velice příjemným překvapením byl i nový objev ZT Pavel Krofika, který zvládnul překonat hned 3 rekordy meetingu. Hned za ním (2 překonané rekordy) zaznamenal Robert Hájek a jeden pak další kvalitní nový závodník Petr Kašpar.

disk 1kg 39,24 m Robert Hájek

Před závěrečnou osmistovkou přítomným divákům stoupnul tep až někam ke světovému rekordu Sergeje Bubky, protože startovní pole bylo více než vyrovnané:

pořadí jméno součet umístění
1 Beňovský Roman 30,00
2 Krofika Pavel 30,00
3 Hájek Robert 30,50
4 Čermák Honza 45,00
5 Macák Jirka 45,50

(pozn. redakce: čím menší součet umístěním tím lépe)

Fanoušci Pavla Krofiky však museli hned po startu zamáčknout slzu, jelikož Pavel si na dálce poranil koleno* a bylo více než jasné, že ho hodně bolí, ale s vypětím všech sil a bez jediného slova doběhl (a fanoušci zamáčkli slzu podruhé). Na medaili to nestačilo, avšak krásné 4. místo se také počítá. To všechno ale nijak neshazuje výkon Romana Beňovského, který časem těsně přes 2:30 vybojoval titul, a to zcela zaslouženě. Skvělý výkon Honzy Čermáka, který zvládnul dvě kola pod 2:20, ho katapultoval až na druhé místo. Robert Hájek závěrečný běh vypustil (k nevoli své přihlížející sestry) a přes velice dobré výkony v předchozích disciplínách mu připadla bronzová medaile.

*agentura Reuters následující den zveřejnila informaci, že se pravděpodobně jedná o poškozený meniskus

V ženské kategorii nebyl překonán rekord ani jeden, ale to nijak nesnižuje výkony všech tří děvčat, přece jen, byly jediné tři, které se do náročného závodu pustily a to už samo osobě zaslouží smeknutí tretry. Nejvýraznější osobou se stala Klára Grabcová, která dokázala zvítězit ve 4 disciplínách a ve zbylých 4 byla vždy druhá a zaslouženě vybojovala Zlatou tenisku. Radka Beková se ukázala jako nejlepší sprinterka, když dokázala vyhrát 60 m s překážkami i bez a připadlo jí tak 2. místo. Helenka Labská předvedla dobrý výkon především na 400m a rozhodně nemůžeme říct, že by na ní bronz zbyl, ale byl opravdu zasloužený!

Závěrem bych chtěla ještě ocenit 3 závodníky – Jirku Kotába a Štěpána Černušáka, kteří se zatím jako jediní zúčastnili všech 5ti závodů ZT a také Víťu Hurníka, který si oproti minulému závodu zlepšil ve všech disciplínách (až na dálku) a zaslouženě mu patří umístění v 1. pol. startovního pole.

Celkové výsledky naleznete: ZDE

Aktuální rekordy meetingu: ZDE

Pořadatel velice děkuje všem účastníkům za předvedené výkony a zároveň všem, kteří se podíleli na hladkém průběhu závodu (Martina Hálová, Diana Majerová, Jan Fait) za jejich nepostradatelnou pomoc !!!