Kalendář

-

-

-

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání
Zlatá teniska 24. dubna 2011 – ZHODNOCENÍ

Taková byla Zlatá teniska 24. dubna 2011

V neděli 24. dubna nás na stadionu SKK Kotlářka v Praze Dejvicích vítalo už od časných ranních hodin nádherné slunečné počasí. Měla to být předzvěst vydařeného dne plného atletiky. Začátek byl plánován na devátou hodinu. Až na výjimky dorazili všichni závodníci podle instrukcí a tak nic nebránilo tomu včas začít. Po krátkém přivítání všech závodníků a individuálním rozcvičením se šlo na to.

Mezi přihlášenými bohužel nebyl ani v 6. ročníku Zlaté tenisky Roman Šebrle. Přestože již od vzniku tohoto vícebojařského klání máme přislíbenou jeho účast, znovu odřekl.  (Roman tak učinil na poslední chvíli, hned poté, co se do závodu přihlásil Pavel Veverka., pozn. pořadatele) Tak uvidíme, snad se dočkáme na podzim.

Mezi ženami jsme tentokráte oproti předešlému ročníku mezinárodní účast dojednanou neměli. (Blanka Vlašičová se omluvila s odůvodněním, že ještě není 100% připravena nastoupit po zpackané halové sezóně, a Carolina Clüftová pořadatelům oznámila, že ještě není s to podat optimální výkony ve všech osmi disciplínách, a tak start raději také odřekla.) Účast však přislíbily naše dvě nadějné atletky, trénující momentálně v zahraničí s mezinárodně uznávanými trenéry –  Mari Hájková, připravující se ve Švédsku, a Zuzka Faltysová, nabírající tréninkové objemy v Lotyšsku. Nicméně Zuzčin příjezd se zkomplikoval a z očekávaného startu sešlo. (Na vině je pořadatel, který „zabookoval“ špatné letadlo – Zuzko, promiň!)

Přesto se oproti minulému ročníku představil více než dvojnásobný počet vícebojařek. Žen zasáhlo do závodu sedm. Mari Hájková potvrdila svou formu hned v první disciplíně a připsala si nový rekord meetingu. Ovšem hned ve druhé disciplíně daly soupeřky Marianě najevo, že to s nimi nebude mít jednoduché. Na rekord na „šedesátce“ odpověděla rekordem v oštěpu Klára Grabcová a pořadateli hned bylo jasné, že dneska se v odměňování za rekordy meetingu plácne přes kapsu. Rekordy v ženské části víceboje padly ještě tři. Dva z nich si připsala Mariana a jeden, po dech beroucí a strhující výšce, Kristýna Pivná. Výškařské klání nabídlo asi nejzajímavější podívanou pro příchozí diváky. Nejen že si např. Pája Fajstavrová zlepšila své osobní maximum, ale i boj o první až čtvrté místo zvedal diváky ze sedadel. Výšku tedy nakonec vyhrála Kristýna Pivná s překonanými 150 cm, následovaná Dádou Močičkovou a Marianou Hájkovou (shodně 140 cm). Čtvrtá se ve výšce umístila Klára Grabcová, která zapisovala 130 cm, pátá byla Pája Fajstavrová, šestá Helča Labská (obě 125 cm) a sedmé místo brala za 110 cm Alča Jánská. Před závěrečnou disciplínou bylo o vítězce sice již rozhodnuto, ale boj o druhé až čtvrté místo sliboval drama. To se však neudálo.  Jasným vítězstvím v závěrečném běhu potvrdila své celkové druhé místo Kristýna Pivná a díky druhému místu na „čtyřstovce“ brala celkový bronz Klára Grabcová. Čtvrtá celkově byla Dáda Močičková, páté místo obsadila Alča Jánská a o šesté místo se dělily Pája s Helčou. Vítězkou 6. ročníku Zlaté tenisky se stala Mari Hájková. Uznání a respekt patří všem ženám, obzvláště pak Helče Labské, která celý víceboj absolvovala s poraněným stehenním svalem.

Mezi muži dostál své pověsti na „stovce“ Pavel Veverka a tak jsme se hned v úvodu, stejně jako u žen, dočkali překonání stávajícího rekordu. Nový rekord na mužském nejkratším sprintu má nyní hodnotu 12,1 sec. (Romane, už chápu, proč jsi odřekl…). Mužské pole bylo tentokráte prořídlé a na startu víceboje se nakonec sešlo deset statečných mužů. Jirka Kotáb se Štěpánem Černušákem však nechyběli a tak se dále jako jediní mohou pyšnit účastí na všech konaných Zlatých teniskách.

Zrádné plůtky tentokráte ukázaly svou nevlídnou tvář Honzovi Skružnému, který na předposlední překážce zakopl a připravil se tak o lepší umístění. Hlavní bylo zjištění, že je Honza zdráv a může pokračovat. Svou rychlost potvrdil nad překážkami Pavel Veverka, který se chvíli radoval sám z překonaného rekordu, po dalším rozběhu se už však musel o radost dělit s Adamem Kaňkou, který vyrovnal jeho čas 9,75 sec. a oba jsou tak držiteli rekordu na 60m překážek. Své medailové umístění z minulého ročníku Zlaté tenisky potvrzoval po celou dobu meetingu nenápadný Honza Čermák, jehož hvězda vylétla nade všechny ve výškařském sektoru. Nakonec zapsal 160 cm ale jeho pokusy na hodnotě (eventuálního) nového rekordu 168 cm byly velmi nadějné. Uvidíme, třeba to vyjde na podzim.

V dálkařském sektoru své atletické kvality opět potvrdil Pavel Veverka, na záda mu však  „skákal“  Štěpán Mrázek, který za ním zaostal jen o 6 cm. Tento dálkařský souboj lze označit za jeden z vrcholů mužského klání, škoda totiž „milimetrového“ přešlapu Štěpána v jeho třetím pokusu. Letěl určitě někam za hranici 5,40 m. Takto tedy nakonec vyhrál Pavel za 5,27 cm. Za zmínku určitě stojí bojovný výkon Michala Burgera, který šel hned do prvního pokusu s taktikou „hop nebo trop“. Od první disciplíny se pral (stejné jako Helča) s nataženým stehenním svalem a bylo jasné, že v dálce bude moct absolvovat jen jeden pokus. Naštěstí to vyšlo a Michal obsadil za 4,60 m páté místo. To Martin Beránek si celou Zlatou teniskou užil ve zdraví a jeho konečné šesté místo mu bylo odměnou za solidní výkony předváděné po celý den.

Závěrečná „osmistovka“ byla příjemným vyvrcholením celého atletického dne a své kvality v ní potvrdil triatlonista a Žižkovský tygr v jedné osobě Michal Francke. Jeho čas 2:14 min. je novým rekordem meetingu a zároveň příslibem do dalších ročníků Zlaté tenisky. Vzhledem k tomu, že je Michal na začátku sezony, máme se na podzim na co těšit. Vítězem 6. ročníku Zlaté tenisky se stal Pavel Veverka.

Děkuji všem zúčastněným za pomoc během celého dne a za hladký průběh závodu. Velké díky patří mým pomocníkům Kátě Rumlenové a Honzovi Faitovi!!! Děkuji vám všem, i těm, kteří jste toto zhodnocení dočetli až do konce:-), za příjemně strávený den s atletikou.

Na podzim při 7. ročníku ZLATÉ TENISKY se těším na viděnou.

Adam Kaňka:)